Özellikle mavinin birçok tonuna sahip olan değerli bir taştır; fakat asıl rengi mavi olarak bilinir. Ayrıca safir doğada mavi renk dışında; sarı pembe, turuncu ve mor gibi daha birçok renkte de bulunabilir. Bunlar fancy safir olarak adlandırılırlar. Safir yakutta olduğu gibi korudyum minerali içermektedir. Özellikle demir ve krom korudyuma rengini vermektedir. Böylece safir birçok renkten oluşan geniş çeşitlilik sunmaktadır. 9 sertlik derecesiyle pırlantadan sonra yakutla beraber en sert maden olarak doğada yer almaktadır. Safir dünyada sadece birkaç ülkede zahmetli işlemler sonucunda gün ışığına çıkmaktadır. Safirin en çok çıktığı bölgeler;  Hindistan, Burma, Sri Lanka, Tayland, Vietnam, Avustralya ve Afrika’dır.

Safir ham kristal halinde kesim tedarikçilerine verilir. Gün ışığında birçok safir, kısık yapay ışıkta olduğundan daha keskin bir parlaklık verir. En değerlileri sırasıyla; Kaşmir, Burma ve Seylan safirleridir. Uzmanlar safir için en güzel ve değerli renk tonu olarak yumuşak parlaklığı ile kaşmir rengini önermektedirler. Kaşmir renkli safir 1880’de 5000 metre yükseklikten gelen bir çığın ortaya çıkardığı maden alanında 8 yık kadar süren zahmetli çalışmalar sonucunda gün ışığına çıkmıştır. Tipik kaşmir rengi ipeksi bir cilayla parlatılmış saf ve yoğun bir mavi tonudur. Kaşmir safirinin rengi yapay ışıkta bile herhangi bir ton değişikliğine uğramaz. Yine Burma rengi safir için değerli olarak görülen bir mavi tonudur. Bilinen en eski maden günümüzde Sri Lanka olarak bilinen Seylan bölgesindedir. Bazı safirler gün ışığında yapay ışıkta olduğundan daha çok parlar. Bu nedenle koyu mavi en çok beğenilen ton olarak bilinse de aslında gün batımı sırasında gökyüzünün aldığı derin ve dolgun mavi daha çok tercih edilmektedir. Bu renk tonundaki safirler solgun yapay ışıkta dahi parlamalarına devam ederler.

Safirin değerini, büyüklüğü, rengi ve saydamlığı belirler. Çok iyi kalite safirlerde bu kriterler taşın kaynağının neresi olduğuna göre belirlenir. Bu yüzden birbirine çok yakın özelliklere sahip olan taşlar arasında çok büyük değer farklılıkları görülebilir. Son yıllarda Madagaskar’da bulunan madenle kaliteli sarı ve pembe safirler de çoğalmıştır. Tanzanya’da mavi, sarı ve turuncu, Brezilya’da ise mavi, mor ve pembe tonlarda safir çıkartılmaktadır.

 

tektas.com Değerli Renkli Taşlı Koleksiyonu